Zimní hry dialyzovaných a transplantovaných v Itálii

Zimní hry dialyzovaných a transplantovaných

Jako každý rok i letos poslední týden v lednu pořádal italský klub dialýzovaných a transplantovaných (ANED) zimní hry. Já osobně tuto akci považuji za velmi podařenou a myslím si, že je velká škoda, že z Čech (ale i za Slovenska) je zde velmi malá účast. Pokusím se tuto akci trochu přiblížit.

Letos se konal již 12tý ročník a jelikož od začátku hlavním tahounem této akce byla bývalá předsedkyně ANED, tak na její počest, po jejím úmrtí se tato akce již třetím rokem nazývá memoriál Franca Pellini. Za českou stranu spolupráci zajišťuje SK DaT jehož prostřednictvím jsou hromadně zasílány potřebné dokumenty a v případě, že se podaří sehnat peníze SK DaT i přispívá na účast nebo dopravu. Prvních deset ročníků bylo v Bormiu a poslední dva v (pro Čechy málo zmámeném) středisku Chiesa di Valmalenco. Ubytování je zajišťováno ve čtyřhvězdičkovém hotelu s polopenzí. Touto akcí celé středisko opravdu po celý týden žije. Všude jsou vylepené plakáty informující o této akci a i například u pokladen v restauracích jsou k dispozici informační letáčky a například i letáček s jehož pomocí se můžete zaregistrovat jako případný dárce orgánů.

Jak loni tak letos jsme zažili dostatek tratí, všech stupňů obtížnosti a hlavně sjezdovky jsou pro nás naprosto nezvykle prázdné. Je to opravdu nádhera jet po perfektně upraveném svahu, který máte celý pouze pro sebe. Jen na víkend středisko zaplní Miláňané, takže v sobotu jsem si přišel na dolní stanici sedačky jak na Svatým Petru ve Špindlu. Ale na dalších tratích to bylo stále dobré.

Dialýza je zajištěna v nedalekém (cca.15km) Sondriu. Letos mě již čtvrtým rokem perfektně funguje druhá ledvina tak o zdejší dialýze podrobnosti nevím. K dialýze v Bormiu kterou znám z dřívějška, však žádné záporné připomínky mít nemohu. Vše bez problémů a přátelský personál. Předpokládám, že zde bude vše podobné – Bormio je asi 80km vzdálené.

Italové mají naplánován celotýdenní program, kterého se můžete ale nemusíte zúčastnit.Součástí programu je lyžařská škola – jak pro úplné začátečníky tak i pro pokročilé s možností zatrénovat si na svahu v brankách. Je možnost si vyzkoušet chůzi na sněžnicích – letos to bylo formou takové lehké bojovky ve družstvech. Na závěr pak je možnost si zazávodit na běžkách, v paralelním slalomu a obřím slalomu. Naše malá výprava (4 z … a pes) získala 3 zlaté, jednu stříbrnou a jednu bronzovou medaili.

Takže pro příští rok doporučuji si rezervovat na poslední týden v lednu volno a vydat se směr Itálie.

Zimní hry dialyzovaných a transplantovaných Zimní hry dialyzovaných a transplantovaných